Önsöz

< < < Home

Katkıda:
Zekeriya Temircan
Füsun Ferda Erdoğan

Önsöz

Salgının başlangıcında sonra ki geçen iki aylık zaman diliminde, Türkiye’de zorunlu olmayan faaliyetler durdurulmuştur. Yerinde yapılan bu davranış ve vaka sayılarındakı iyimser grafik, iki ay sonra Türkiye’de salgını hemen hemen kontrol altına alındığını gösteriyor. Türkiye’de ki genel halk sağlığı sisteminin güçlü ve kaliteli oluşundan dolayı, vaka sayısında önemli derecede düşüş elde edilerek, düşük ölüm oranları görülmektedir. 11 Mart da başlayan ilk vakadan sonra yapılan yerinde uygulamalar ve kısıtlamalar ile (Aşama 2) bugün artık salgın kontrol altına alınmış gibi görünmekle beraber, hükümet yaşlıların ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamalarını gevşetme, şehirlerarası giriş-çıkış yasaklarını kaldırma, birçok işyeri  ve benzer yerlerin kısmı açılmasına izin vermek gibi bir çok normalleşme adımları atmaktadır.

Her ne kadar bunlar yapılsada, eski normal anlayışının artık olmayacağı ifade edilmektedir. Yapılan değişikliklerin kuşkusuz getireceği sonuçlar şimdiden tam kestirilememektedir. Yaz aylarının gelmesi salgını nasıl etkileyecegi ise diğer bir merak konusu. Virüsün sıcakdan etkilenip etkilenmemesi durumu, ikinci dalga görülme endişeleri gibi belirsizliğini koruyan bir çok konu mevcut. Tüm bu bilinmeyenler içinde, daha bir çok şey zamanla tecrübe edilerek ortaya çıkacak gibi görünmektedir.

Yaklaşan kollektif bağışıklığın eşiğinde birbirimizi kucaklayacağımız günlere daha  çok zaman var gibi görünmektedir. Yaşanılan tecrübelerden ve elde edilen verilerden öğrenildi ki, SARS-CoV-2 enfeksiyonu organları etkileyen, sadece pnömoniye neden olmayan, vücutda bir çok yıkıcı tahribata sebeb olan çok tehlikeli bir hastalıktır. Bilim dünyası bu virüsün kalıcı hasarları hakkında hala çok az şey biliyor. Bununla beraber, tüm dünyada aşı çalışmaları hızla devam ederken, yapılan açıklamalar aşının kısa vadede olmayacağı yönündedir. 1940’larda penisilin, 1990’larda HIV proteaz inhibitörleri ve hepatit C’ye karşı doğrudan etkili antiviraller gibi tedavide kullanılan mucize ilaçlarımız malesef bu virus için şimdilik bulunmamaktadır. Verilen mücadelede, halk sağlığı önlemlerinin enfeksiyonu önlemek adına ne kadar önemli ve etkili strateji olduğu görülmektedir.

COVID-19 ile mücadelede hala koca açık bir denizdeyiz, her cevap bu konuda on yeni soru üretiyor ve biz sadece başlangıçtayız.

Bernd Sebastian Kamps ve Christian Hoffmann

21 Nisan 2020

 

 

İlk baskının önsözü

On yedi yıl önce, salgının ortasında, devam eden SARS draması hakkında kısa bir tıbbi metin yazmaya, bilimsel verileri sunmaya ve gerçek zamanlı güncellemeler sağlamaya karar verdik. 6 ayda üç baskı yayınladıktan sonra, bilimsel bir dergi SARS Referansımızın (www.SARSReference.com) “süslü” olmadığı ancak “bol miktarda bilgi” sunmuş olduğuna kanaat getirmişti. Ocak 2020’nin ortalarında yeni koronavirüs salgınının farkına vardığımızda, derhal milenyum egzersizimizi tekrarlamanın zamanının geldiğini hissettik.

Her ne kadar SARS-CoV-2 Çin’de kontrol altına alınmış görünse de, salgın batıya doğru hızla ilerliyor. Sadece haftalar önce imkansız bir başarı gibi görünen – sıkı karantina önlemlerini uygulamak ve milyonlarca insanı izole etmek – şimdi birçok ülkede bir gerçeklik halidir. Tüm dünyadaki insanlar, II.Dünya Savaşı’ndan buyana gelişen, en yıkıcı olay karşısında yeni yaşam tarzlarına uyum sağlamak ve adapte olmak zorunda kalacaklar.

Mevcut durumun yeni bir tür ders kitabı gerektirdiğine inanıyoruz. İnsanlık, genellikle ciddi ve ölümcül olan, bilinmeyen ve tehdit edici bir hastalık ile karşı karşıyadır. Sağlık sistemleri hem kilitlenmis hem bunalmış durumda. Kanıtlanmış bir tedavi yok ve yakın zamanda aşı da olmayacaktır. 1918’de ki grip salgını yüzünden böyle bir durum yaşanmamıştı.

Her gün yayınlanan düzinelerce bilimsel makale, yüzlerce çalışma, planlanmış veya hali hazırda yolda olan haberlerle sosyal medyadaki söylentiler, ve sahte haberler ile harmanlanan sosyal medya ile başa çıkmada açık, temiz bir kafanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bilimsel literatürün ve bilimsel verilerin taranması için sıkıcı çalışmalar yapılmalıdır – bir İsviçre saati gibi düzenli ve sürekli.

Önümüzdeki aylarda, COVID Reference haftalık olarak güncellemeler sunacak ve bilimsel verileri mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde anlatacaktır.

BilimScience Magazine. Zevkli olmasada.

Bernd Sebastian Kamps ve Christian Hoffmann

29 Mart 2020